Campionat d'Europa d'Òmnium masculí
Aquest article és sobre la competició masculina. Per a la competició femenina, vegeu Campionat d'Europa d'Òmnium femení |
Tipus | esdeveniment esportiu |
---|---|
Esport | ciclisme en pista |
Organitzador | Unió Europea de Ciclisme |
El Campionat d'Europa d'Òmnium masculí és el campionat d'Europa d'Òmnium organitzat anualment per la UEC.
Quan es va crear hi havia dues modalitats, l'Òmnium Endurance (format per una cursa per punts, una de Persecució individual, una cursa scratch i una cursa per eliminació) i l'Òmnium Sprint (format per una prova de 200 metres llançats, una de keirin, una cursa per eliminació i una de velocitat).
El 2010, coincidint amb la seva entrada als Campionats d'Europa de ciclisme en pista, es van unificar en l'anomenat Òmnium Olímpic (format per una prova de 250 metres llançats, una cursa per punts, una de Persecució individual, una cursa scratch, una cursa per eliminació i una contrarellotge de 1000 metres.)
Pòdiums dels Guanyadors
Òmnium Endurance
Òmnium Sprint
Proves | Or | Plata | Bronze |
1995 | Eyk Pokorny | José Manuel Moreno | José Antonio Escuredo |
---|---|---|---|
1996 | Ainārs Ķiksis | Pavel Buráň | Laurent Gané |
1997 | Eyk Pokorny | Jens Fiedler | Ainārs Ķiksis |
1998 | Viesturs Berzin | Ainārs Ķiksis | Pavel Buráň |
1999 | John Giletto | Pavel Buráň | Roberto Chiappa |
2001 | Pavel Buráň | Ainārs Ķiksis | Viesturs Berzin |
2002 | Ainārs Ķiksis | Pavel Buráň | Viesturs Berzin |
2003 | Ainārs Ķiksis | Ivan Vrba | Pavel Buráň |
2004 | Damian Zieliński | Grzegorz Krejner | Pavel Buráň |
2005 | Marco Jäger | Teun Mulder | Sergey Ruban |
2006 | Tim Veldt | Damian Zieliński | Kasper Lindholm Jessen |
2007 | Teun Mulder | François Pervis | Arnaud Tournant |
2008 | Theo Bos | Tim Veldt | François Pervis |
2009 | Denis Špička | François Pervis | Andriy Vynokourov |
Òmnium Olímpic
Proves | Or | Plata | Bronze |
2010 | Roger Kluge | Tim Veldt | Rafał Ratajczyk |
---|---|---|---|
2011 | Edward Clancy | Bryan Coquard | Elia Viviani |
2012 | Lucas Liss | Artur Ierxov | Gediminas Bagdonas |
2013 | Víktor Manakov | Tim Veldt | Martyn Irvine |
2014 | Elia Viviani | Jonathan Dibben | Unai Elorriaga |
2015 | Elia Viviani | Lasse Norman Hansen | Jonathan Dibben |
2016 | Albert Torres | Gaël Suter | Benjamin Thomas |
2017 | Albert Torres | Julius Johansen | Benjamin Thomas |
Vegeu també
Enllaços externs
- Web de l'UEC Arxivat 2016-10-24 a Wayback Machine.
- Palmarès d'Òmnium Endurance a cyclebase.nl
- Palmarès d'Òmnium Sprint a sitiodeciclismo.net
- Palmarès d'Òmnium Sprint a cyclebase.nl
- Palmarès d'Òmnium Sprint a sitiodeciclismo.net
- Palmarès d'Òmnium Olímpic a cyclebase.nl