Bocce at the 2022 South American Games
Bocce competitions at the 2022 South American Games
Bocce at the 2022 South American Games | |
---|---|
Venue | Bochódromo |
Dates | October 12−14 |
Nations | 6 |
2026 → |
Bocce competitions at the 2022 South American Games in Asunción, Paraguay were held between October 12 and 14, 2022 at the Bochódromo.[1]
Schedule
The competition schedule is as follows:[1]
P | Preliminary round | F | Final |
Date Event | Wed 12 | Thu 13 | Fri 14 |
---|---|---|---|
Mixed lyonnaise doubles | P | P | F |
Mixed pétanque doubles | P | P | F |
Mixed raffa doubles | P | P | F |
Medal summary
Medal table
* Host nation (Paraguay)
Rank | Nation | Gold | Silver | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina (ARG) | 1 | 2 | 0 | 3 |
2 | Chile (CHI) | 1 | 0 | 1 | 2 |
3 | Venezuela (VEN) | 1 | 0 | 0 | 1 |
4 | Paraguay (PAR)* | 0 | 1 | 1 | 2 |
5 | Peru (PER) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Uruguay (URU) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Totals (6 entries) | 3 | 3 | 6 | 12 |
Medalists
Event | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
Mixed lyonnaise doubles[2] | Franco Barbano Melisa Polito Chile | Lucas Hecker Carla Cabrera Argentina | Alexis Morón Paloma Macedo Peru |
Johny Sanguinet Karen Sanguinet Uruguay | |||
Mixed pétanque doubles[3] | José Manuel Marcano María de Jesús Pérez Venezuela | Guillermo Montemerlo Romina Bolatti Argentina | Aníbal Recalde Susana De García Paraguay |
Rodolfo Gálvez Melisa Polito Chile | |||
Mixed raffa doubles[4] | Jonathan Rupere Milagros Pereyra Argentina | Marcos Moreira Ramona Torres Paraguay | Sandro Saletti Mariolina Saletti Peru |
Elías Fagian Yamila Fernández Uruguay |
Participation
Six nations participated in bocce of the 2022 South American Games.[1]
References
- v
- t
- e
Events at the 2022 South American Games in Asunción, Paraguay
- Archery
- Artistic swimming
- Athletics
- Badminton
- Basketball
- Beach soccer
- Beach volleyball
- Bocce
- Bodybuilding
- Bowling
- Boxing
- Canoeing
- Chess
- Cycling
- Diving
- Equestrian
- Fencing
- Field hockey
- Football
- Futsal
- Golf
- Gymnastics
- Handball
- Judo
- Karate
- Open water swimming
- Padel
- Roller sports
- Rowing
- Rugby sevens
- Sailing
- Shooting
- Squash
- Swimming
- Table tennis
- Taekwondo
- Tennis
- Triathlon
- Volleyball
- Water polo
- Water skiing
- Weightlifting
- Wrestling