- Doron Medalie
- Idan Raichel
Finals performance |
---|
Final result | Contest cancelled |
---|
Israel in the Eurovision Song Contest |
---|
|
Israel originally planned to participate in the Eurovision Song Contest 2020. The Israeli broadcaster Israeli Public Broadcasting Corporation (IPBC/Kan) collaborated with the commercial broadcaster Keshet and Tedy Productions, which organisied the reality singing competition HaKokhav HaBa L'Eurovizion ("The Next Star for Eurovision"). The competition was won by Eden Alene, with a separate national final, HaShir HaBa L'Eurovizion ("The Next Song for Eurovision"), held to select her entry "Feker Libi". However, the contest was cancelled due to the COVID-19 pandemic.
Background
Prior to the 2020 Contest, Israel had participated in the Eurovision Song Contest forty-two times since its first entry in 1973.[1] Israel has won the contest on four occasions: in 1978 with the song "A-Ba-Ni-Bi" performed by Izhar Cohen and the Alphabeta, in 1979 with the song "Hallelujah" performed by Milk and Honey, in 1998 with the song "Diva" performed by Dana International and in 2018 with the song "Toy" performed by Netta Barzilai. Since the introduction of the semi-finals in 2004, Israel has failed to reach the final six times. In 2005, Shiri Maimon gave the country its tenth top five result, finishing fourth. Having failed to qualify for the final for four consecutive years (2011–14), Israel reached the final for the first time in five years, with Nadav Guedj finishing ninth in 2015, and the country has participated in the final every year since. Israel's fourth victory came when Netta won the 2018 contest in Lisbon, with the song "Toy". The following year, when the contest was held in Tel Aviv, Kobi Marimi represented the country on home soil with the song "Home", finishing twenty-third with 35 points in the final.
The Israeli entry for the 2020 contest was selected through the reality singing competition HaKokhav HaBa L'Eurovizion ("The Next Star for Eurovision"), which was organised by Keshet and Tedy Productions. This was the fifth time that the Israeli entry was selected through a collaboration with Keshet and Tedy Productions. An additional show also enabled the public to select the song that the Israeli representative will sing, which had previously been selected internally.
Before Eurovision
HaKokhav HaBa L'Eurovizion
The singer who will perform the Israeli entry for the Eurovision Song Contest 2020 was selected through the reality singing competition HaKokhav HaBa L'Eurovizion ("The Next Star for Eurovision"), the original version of the international format Rising Star produced by Tedy Productions and Keshet Media Group. HaKokhav HaBa has been used since 2015 to select the Israeli artist for Eurovision. The shows were hosted by Assi Azar and Rotem Sela and featured a judging panel composed of Asaf Amdursky, Keren Peles, Shiri Maimon (2005 Israeli Eurovision entrant), Static & Ben-El Tavori and Itay Levi.
The competition commenced on 20 November 2019. All shows in the competition were broadcast on Keshet 12 as well as online via mako.co.il.
Shows
Auditions
The auditions were broadcast between 20 November and 18 December 2019. In total, 59 contestants qualified for the next phase of the competition following the withdrawal of Itzik Shamli, one of the previously qualified contestants.
Among the contestants were Ohad Shragai, a finalist of Kokhav Nolad season 8 and one of the composers behind "Home", the Israeli entry in 2019; Eden Alene, the winner of the X Factor Israel season 3; Moran Aharoni, a competitor of Kokhav Nolad season 4; Nicki Goldstein, a comedian who participated in the 2011 and 2013 Israeli national finals; Lihi Toledano, the daughter of the 1982 Israeli representative Avi Toledano; Daniel Ben-Haim, a competitor of Kokhav Nolad season 5; Eddie, a competitor of The Voice Israel season 1,;Judah Gavra, who participated in the 2013 Israeli and 2018 Sammarinese national finals; and Liora Itzhak, an Indian-born singer.
Shefita ,who placed third in the 2019 Israeli national final, performed as two different characters during the auditions and the shortlisting rounds and withdrew from the competition after her performances.
Audition 1 – 20 November 2019[2] Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Ella-Lee Lahav | "You Don't Own Me" | | | | | | 96% | Advanced |
2 | Ilor Bar | "Power" | | | | | | 67% | Eliminated |
3 | Ohad Shragai | "I Wanna Dance with Somebody" | | | | | | 88% | Advanced |
4 | Noa Maman | "Khayati" | | | | | | 60% | Eliminated |
5 | Raviv Kaner | "Angels" | | | | | | 93% | Advanced |
6 | Danielle Ben Efraim | "Neshima" | | | | | | 72% | Advanced |
7 | Orr Amrami-Brockman | "Ma ata rotse mimeni" | | | | | | 97% | Advanced |
Audition 2 – 23 November 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Eden Alene | "Alive" | | | | | | 87% | Advanced |
2 | Yanai Ben Hamo | "Yesh en sof" | | | | | | 88% | Advanced |
3 | Lee Eller | "Sheva ba'erev" | | | | | | 63% | Eliminated |
4 | Lali Kolishkin | "Stay" | | | | | | 95% | Advanced |
5 | Avihu Pinhasov Rhythm Club | "Hilton Tel Aviv" / "Yamim yafim" | | | | | | 79% | Advanced |
6 | Adam Lahav | "Crazy in Love" | | | | | | 67% | Eliminated |
7 | Loai Ali | "Tslil meitar" | | | | | | 79% | Advanced |
Audition 3 – 24 November 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Ido Kolton | "Rise Up" | | | | | | 72% | Advanced |
2 | Ram Naim | "Tafast li makom" | | | | | | 41% | Eliminated |
3 | Dana Lapidot | "All by Myself" | | | | | | 88% | Advanced |
Audition 4 – 27 November 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Gaya Shaki | "Set Fire to the Rain" | | | | | | 87% | Advanced |
2 | Gafna Rachel Pinto | "Listen" | | | | | | 69% | Eliminated |
3 | Yohai Tzarfati | "Mitga'aga'at" | | | | | | 71% | Advanced |
4 | Nathan Katorza | "It Will Rain" | | | | | | 88% | Advanced |
5 | Yuval Beider-Peretz | "Hakol ad lekan" | | | | | | 67% | Saved |
6 | Omer Eliyahu | "Rak shelach" | | | | | | 83% | Advanced |
7 | David Sodi | "Halev sheli" | | | | | | 28% | Eliminated |
8 | Galit Fahima | "Oolai hapa'am" | | | | | | 49% | Eliminated |
9 | Dorel Saadon | "Someone You Loved" | | | | | | 95% | Advanced |
Audition 5 – 30 November 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Yahel Yaish | "Soldi" | | | | | | 71% | Advanced |
2 | Zohar Manor | "Nana Banana" | | | | | | 88% | Advanced |
3 | Moran Aharoni | "Believer" | | | | | | 88% | Advanced |
4 | Sagi Trabelsi | "Lekh im ha'emet shelkha" | | | — | | | 46% | Eliminated |
5 | Racheli Tareka | "Issues" | | | | | | 87% | Advanced |
6 | Nicki Goldstein | "Someone You Loved" | | | | | | 85% | Advanced |
7 | Stefanie Dúnio | "Whenever, Wherever" | | | | | | 65% | Eliminated |
8 | Lihi Toledano | "Af akhat" | | | | | | 91% | Advanced |
Audition 6 – 1 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Shira Gavrielov | "Shallow" | | | | | | 91% | Advanced |
2 | Dave Spektor | "Caruso" | | | | — | | 58% | Saved |
3 | Itzik Shamli | "Kama haser" | | | | | | 81% | Withdrew[3] |
Audition 7 – 2 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Daniel Ben Haim | "Ve'im tavo'i elai" | | | | | | 81% | Advanced |
2 | Kim Kate Rose | "Addicted to You" | | | — | | — | 49% | Eliminated |
3 | Or Eddie | "Barcelona" | | | | | | 77% | Advanced |
Audition 8 – 4 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Yinon Hagag | "Tagidi lo" | | | | | | 80% | Advanced |
2 | Oneg Israel | "Turning Tables" | | | | | | 80% | Advanced |
3 | Barak Biton | "Livchor nachon" | | | —[a] | | | 46% | Eliminated |
4 | Ofer Naveh | "Laisse-moi t'aimer" | | | | | | 71% | Advanced |
5 | Shira Tzafari | "Karma Police" | | | | | | 58% | Saved |
6 | Judah Gavra | "Somebody to Love" | | | — | | | 33% | Eliminated |
7 | Galit Weizman | "The Show Must Go On" | | | | | | 77% | Advanced |
Audition 9 – 7 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Eden Zohar Sivan | "Who's Lovin' You" | | | | | | 92% | Advanced |
2 | 80 Vemashu | "Big in Japan" | | | | | | 55% | Eliminated |
3 | Nethanel Sherf | "Ma ata rotse mimeni" | | | | | | 86% | Advanced |
4 | Eilon Elkayam | "Haim shlemim" | | | | | | 80% | Advanced |
5 | Layla Suleiman | "Beautiful" | | | | | | 80% | Withdrew |
6 | Alan Butcher | "Balaila" | | | | — | | 84% | Advanced |
7 | Lidor Sailo | "Cry Me a River" | | | | | | 53% | Eliminated |
Audition 10 – 8 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | HaTavlinim | "Nim'as li mimekh" | | | —[b] | | | 59% | Saved |
2 | Noa Farag | "Without You" | | [c] | | [c] | | 66% | Eliminated |
3 | Eldad Cohen | "Klum lo ta'im" | | | | | | 78% | Advanced |
Audition 11 – 9 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Gaella Brown | "Ain't Nobody" | — | — | | | | 75% | Advanced |
2 | Nave Mamo | "Hello" | | | | | | 51% | Eliminated |
3 | Liora Itzhak | "Mala mala" | | | | | | 74% | Advanced |
Audition 12 – 11 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Chen Hadar | "Jealous" | | | | | | 83% | Advanced |
2 | Michael Tsidon | "Khayati" | — | | | | | 72% | Advanced |
3 | Atara Oryah | "Achshav o l'olam" | — | | | | | 73% | Advanced |
4 | Hila Vaknin | "Rak otkha" | | | | | | 17% | Eliminated |
5 | Dikla Malka | "Stone Cold" | | | | | | 66% | Saved |
6 | Wonder Years | "It Must Be Love" | | | | | | 77% | Advanced |
7 | Bar Furman | "Something's Got a Hold on Me" | | | | | | 78% | Advanced |
Audition 13 – 14 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | HaHertzelim | "Soldi" | | | | | | 77% | Advanced |
2 | Oren Ettinger | "Crazy" | | | | | | 85% | Advanced |
3 | Yuval Gez | "Over the Rainbow" | | | | | | 69% | Eliminated |
4 | Eden Shabi | "Mima at mefahedet" | | | | | | 72% | Advanced |
5 | Lital David | "Jealous" | | | | | | 46% | Saved |
6 | Zion Huri | "Hurricane" | | | | | | 77% | Advanced |
7 | Rotem Edri Tuchner | "Djadja" | | | | | —[d] | 47% | Eliminated |
Audition 14 – 15 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Yossi Asher | "En li ahava" | | | | | | 51% | Saved |
2 | Noy Halperin | "Never Enough" | | | | | | 72% | Advanced |
3 | Maya Eliyahu | "Shkufim" | | | | | | 48% | Eliminated |
4 | Ron Peretz | "Roobama" | | | | | | 81% | Advanced |
Audition 15 – 18 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Lidor Ben Atia | "Shetisaref ha'ahava" | | | | | | 70% | Advanced |
2 | Linoy Akala[e] | "Get Lucky" | — | | | | — | 41% | Saved |
3 | Ben Tzur | "Shmama" | | | | | | 56% | Eliminated |
4 | Shir Argi | "Yerushalayim shel zahav" | | | | | | 88% | Advanced |
5 | Amit Sadan | "You Should See Me in a Crown" | | | | | | 41% | Eliminated |
6 | Shiran Avayou | "It's My Life" | | | | | | 92% | Advanced |
Shortlisting rounds
Shortlisting Round 1 – 21 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Ohad Shragai | "Mono" | | | | | | 60% | Saved |
2 | Lali Kolishkin | "Addicted to You" | | | | | | 100% | Advanced |
3 | Yahel Yaish | "Perfect" | — | | | | | 20% | Eliminated |
4 | Gaya Shaki | "Bad Romance" | | — | | | | 80% | Saved |
5 | Ella-Lee Lahav | "Into You" | | | | | | 100% | Advanced |
6 | Galit Weizman | "Russian Roulette" | | | | | | 60% | Eliminated |
7 | Atara Oryah | Original song | | | | | — | 20% | Eliminated |
8 | Eden Shabi | "Aluf haolam" | | | | | | 40% | Eliminated |
9 | Zion Huri | "Proud" | | | | | | 20% | Eliminated |
10 | Lidor Ben Atia | "HaLev sheli" | | | | — | | 80% | Eliminated |
11 | Orr Amrami-Brockman | "Nitzakht iti hakol" | | | | | | 100% | Advanced |
Shortlisting Round 2 – 25 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Raviv Kaner | "Sign of the Times" | | | | | | 100% | Advanced |
2 | Moran Aharoni | "Love Runs Out" | | | | | | 100% | Advanced |
3 | Dikla Malka | "Who's Lovin' You" | | | — | | | 20% | Eliminated |
4 | Michael Tsidon | "Aramam" | — | [f] | | | [f] | 80% | Eliminated |
5 | Ofer Naveh | "Yekariti" | | | — | | | 60% | Eliminated |
6 | HaTavlinim | "Tango" | | | | | | 80% | Saved |
7 | Lital David | "Freedom" | | | | — | — | 0% | Eliminated |
8 | Eilon Elkayam | "Misheo oleh tamid iti" | | | — | | — | 0% | Eliminated |
9 | Alan Butcher | "Impossible" | | — | | | — | 0% | Eliminated |
10 | Or Eddie | "Ohevet oti amiti" | | | | | | 60% | Saved |
11 | Avihu Pinhasov Rhythm Club | "Avrom" | | | | | | 100% | Advanced |
Shortlisting Round 3 – 28 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Dorel Saadon | "Heaven" | | | | | | 100% | Advanced |
2 | Eden Alene | "Fallin'" | | | | | | 100% | Advanced |
3 | Yuval Beider-Peretz | "Veulai" | | — | | | | 20% | Eliminated |
4 | Omer Eliyahu | "Shuvi lebeitech" | | | | | | 80% | Saved |
5 | Sarah Hoffman | "Womanizer" | | | | | — | 80% | Withdrew |
6 | Nicki Goldstein | "Million Reasons" | | | | | | 60% | Saved |
7 | Yohai Tzarfati | "Shmama" | | | | — | | 60% | Eliminated |
8 | Bar Furman | "Skyfall" | | | | | | 60% | Eliminated |
9 | Dana Lapidot | "Mangina" | | | | | | 100% | Advanced |
Shortlisting Round 4 – 29 December 2019 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
1 | Nathan Katorza | "Can't Take My Eyes Off You" | | [f] | | | [f] | 100% | Advanced |
2 | Linoy and Gil | "You're the One That I Want" | | | | | | 100% | Advanced |
3 | Yossi Asher | "Besof mitraglim lehakol" | | [f] | — | | [f] | 80% | Eliminated |
4 | Ron Peretz | "Af echad lo ba li" | — | | | | | 0% | Eliminated |
5 | Lihi Toledano | "Melade" | | | | | | 60% | Eliminated |
6 | Shiran Avayou | "Poison" | — | | — | | | 60% | Eliminated |
7 | Nethanel Sherf | "Hello" | | | | — | | 20% | Eliminated |
8 | Eden Zohar Sivan | "I Wish" | | — | | | | 60% | Saved |
9 | Loai Ali | "Kehev shel lohamim" | | | | | | 80% | Saved |
10 | Oneg Israel | "Aieka" | | [f] | | | [f] | 60% | Saved |
Eliminated contestants whose performances were not included in the shows Chen Hadar | Ido Kolton | Shira Tzafari | Daniel Ben Haim |
Liora Itzhak | Wonder Years | Danielle Ben Efraim | Noy Halperin |
Yanai Ben Hamo | Dave Spektor | Oren Ettinger | Yinon Hagag |
Eldad Cohen | Racheli Tareka | Zohar Manor | Gaella Brown |
Shir Argi | HaHertzelim | Shira Gavrielov | |
Top 20 round
Top 20 Round – Show 1 – 4 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Eden Alene | "Power" | | | | | | 86% | Advanced |
2 | HaTavlinim | "Tel Aviv balayla" | | | | | | 70% | Saved |
II | 3 | Or Eddie | "Kmo Cinderella" | | | | | | 50% | Eliminated |
4 | Orr Amrami-Brockman | "Kol yom kmo ness" | | | | | | 88% | Advanced |
III | 5 | Nathan Katorza | "Uptown Funk" | | | | | | 70% | Eliminated |
6 | Gaya Shaki | "Crazy" | | | | | | 92% | Advanced |
IV | 7 | Ella-Lee Lahav | "Hey Mama" | | | | | | 90% | Advanced |
8 | Nicki Goldstein | "Creep" | | | | | | 73% | Saved |
Top 20 Round – Show 2 – 5 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
V | 9 | Avihu Pinhasov Rhythm Club | "Zingara" / "Neshama kapara mami" | | | | | | 52% | Saved |
10 | Linoy and Gil | "Diamonds" | | | | | | 67% | Advanced |
VI | 11 | Ohad Shragai | "Wake Me Up" | | | | | | 57% | Saved |
12 | Eden Zohar Sivan | "Doo Wop (That Thing)" | | | | | | 80% | Advanced |
VII | 13 | Dana Lapidot | "I Don't Want to Miss a Thing" | | | | | | 61% | Eliminated |
14 | Moran Aharoni | "River" | | | | | | 85% | Advanced |
VIII | 15 | Raviv Kaner | "The Show Must Go On" | | | | | | 55% | Saved |
16 | Dorel Saadon | "All of Me" | | | | | | 88% | Advanced |
Top 20 Round – Show 3 – 9 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
IX | 17 | Oneg Israel | "Proud Mary" | | | | | | 47% | Eliminated |
18 | Lali Kolishkin | "Turning Tables" | | | | | | 88% | Advanced |
X | 19 | Loai Ali | "Lindana Lindana" | | | | | | 60% | Saved |
20 | Omer Eliyahu | "Pri ganeh" | | | | | | 68% | Advanced |
Elimination shows
Heat 1
Heat 1 – Part 1 – 11 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Eden Alene and Moran Aharoni | "A Natural Woman" | | | | | | 92% | Advanced |
2 | Dorel Saadon and Eden Zohar Sivan | "Stand by Me" | | | | | | 75% | Saved |
II | 3 | HaTavlinim | "Shnei meshugaim" | | | | | | 60% | Eliminated |
4 | Ohad Shragai | "Hey" | | | | | | 77% | Advanced |
III | 5 | Avihu Pinhasov Rhythm Club | "Einaim sheli" | | | | | | 45% | Saved |
6 | Loai Ali | "Ratsiti ledaber itcha" | | | | | | 78% | Advanced |
IV | 7 | Linoy and Gil | "Eretz ktana im safam" | | | — | | | 35% | Eliminated |
8 | Raviv Kaner | "Aba" | | | | | | 67% | Advanced |
V | 9 | Ella-Lee Lahav and Orr Amrami-Brockman | "Señorita" | | | | | | 95% | Advanced |
Heat 1 – Part 2 – 13 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
V | 10 | Gaya Shaki and Lali Kolishkin | "Umbrella" | | | | | | 88% | Saved |
VI | 11 | Omer Eliyahu | "BMW shora" / "Nimas mimeh" | | | | | | 50% | Advanced |
12 | Nicki Goldstein | "California Dreamin'" | | | | | | 45% | Eliminated |
Heat 2
Heat 2 – Part 1 – 16 January 2020 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | B. El Tavori[f] | S. Maimon | K. Peles | Static[f] |
1 | Ella-Lee Lahav | "I Kissed a Girl" | | | | | | 84% | Advanced |
2 | Moran Aharoni | "Always Remember Us This Way" | | | | | | 83% | Advanced |
3 | Ohad Shragai | "Ve'im preda" | | | | | | 68% | Advanced |
4 | Lali Kolishkin | "Wings" | | | | | | 89% | Advanced |
5 | Eden Alene | "Iloo yakholti" | | | | | | 86% | Advanced |
Heat 2 – Part 2 – 18 January 2020 Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | B. El Tavori[f] | S. Maimon | K. Peles | Static[f] |
6 | Eden Zohar Sivan | "Sax" | | | | | | 84% | Advanced |
7 | Raviv Kaner | "Feeling Good" | | | | | | 90% | Advanced |
8 | Gaya Shaki | "Halomot shel aherim" | | | | | | 71% | Advanced |
9 | Orr Amrami-Brockman | "Ad mahar" | | | | | | 83% | Advanced |
10 | Avihu Pinhasov Rhythm Club | "Let's Dance" | | | | | | 43% | Eliminated |
11 | Omer Eliyahu | "Mima at mefahedet" | | | | | | 76% | Advanced |
12 | Dorel Saadon | "The Reason" | | | | | | 77% | Advanced |
13 | Loai Ali | "Livhor nakhon" | | | | | | 85% | Advanced |
Heat 3
Heat 3 – Part 1 – 19 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | M. Mesika[g] | K. Peles |
I | 1 | Eden Zohar Sivan | "Ain't No Other Man" | | | | | | 76% | Saved |
2 | Gaya Shaki | "Dance Monkey" | | | | | | 91% | Advanced |
II | 3 | Raviv Kaner | "Galim" | | | | | | 74% | Saved |
4 | Lali Kolishkin | "She Wolf (Falling to Pieces)" | | | | | | 88% | Advanced |
III | 5 | Orr Amrami-Brockman | "Human" | | | | | | 81% | Advanced |
6 | Omer Eliyahu | "Tokho ratzuf ahava" | | | | | | 48% | Eliminated |
IV | 7 | Ohad Shragai | "Dangerous Woman" | | | | | | 61% | Saved |
8 | Moran Aharoni | "Stone Cold" | | | | | | 88% | Advanced |
V | 9 | Eden Alene | "Locked Out of Heaven" | | | | | | 91% | Advanced |
Heat 3 – Part 2 – 20 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | M. Mesika[g] | K. Peles |
V | 10 | Dorel Saadon | "Titanium" | | | | | | 85% | Saved |
VI | 11 | Loai Ali | "Iceland" | | | | | | 62% | Saved |
12 | Ella-Lee Lahav | "Toxic" | | | | | | 80% | Advanced |
Heat 4 – Idan Raichel special
In this round every contestant performed together with Idan Raichel who performed as an interval act during the Grand Final of the Eurovision Song Contest 2019.
Heat 4 – Part 1 – 23 January 2020 Group | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | M. Mesika[g] | K. Peles |
1 | 1 | Eden Alene | "Shoshanim atzuvot" | | | | | | 89% | Advanced |
2 | Orr Amrami-Brockman | "Ve'im tavo'i elay" | | | | | | 74% | Advanced |
3 | Ohad Shragai | "Mikol ha'ahavot" | | | | | | 56% | Advanced |
4 | Loai Ali | "She'eriot shel ha'chaim" | | | | | | 77% | Advanced |
5 | Lali Kolishkin | "Im hayita ro'eh" | | | | | | 78% | Advanced |
Heat 4 – Part 2 – 25 January 2020 Group | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | M. Mesika[g] | K. Peles |
2 | 6 | Raviv Kaner | "Mima'amakim" | | | | | | 86% | Advanced |
7 | Eden Zohar Sivan | "La eternidad que se perdió" | | | | | | 76% | Saved |
8 | Moran Aharoni | "Ahava kazo" | | | | | | 85% | Advanced |
9 | Gaya Shaki | "Ulai hapa'am" | | | | | | 80% | Advanced |
10 | Ella-Lee Lahav | "Mechake" | | | | | | 83% | Advanced |
1 | 11 | Dorel Saadon | "Lifnei she'yigamer" | | | | | | 54% | Eliminated |
Heat 5
Heat 5 – Part 1 – 26 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Eden Alene | "Fuego" | | | | | | 79% | Saved |
2 | Raviv Kaner | "Human" | | | | | | 85% | Advanced |
II | 3 | Ohad Shragai | "Feel" | | | | | | 73% | Saved |
4 | Lali Kolishkin | "I Lived" | | | | | | 80% | Advanced |
III | 5 | Ella-Lee Lahav | "Kill This Love" | | | | | | 59% | Saved |
6 | Gaya Shaki | "Girls Just Want to Have Fun" | | | | | | 83% | Advanced |
IV | 7 | Eden Zohar Sivan | "Shape of You" | | | | | | 44% | Eliminated |
Heat 5 – Part 2 – 27 January 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
IV | 8 | Orr Amrami-Brockman | "Sha'ar HaRahamim" | | | — | | | 61% | Advanced |
V | 9 | Loai Ali | "Shnei meshuga'im" | | | | | | 61% | Saved |
10 | Moran Aharoni | "Take Me to Church" | | | | | | 65% | Advanced |
Quarter-final
Quarter-final – 30 January 2020 Group | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Lali Kolishkin | "Girl on Fire" | | | | | | 87% | Advanced |
2 | Eden Alene | "Yehefa" | | | | | | 78% | Advanced |
3 | Loai Ali | "Ya mama" | | | | | | 55% | Eliminated |
II | 4 | Moran Aharoni | "Love On Top" | | | | | | 68% | Advanced |
5 | Orr Amrami-Brockman | "Aluf ha'Olam" | | | | | | 77% | Advanced |
6 | Raviv Kaner | "Always" | | | | | | 67% | Saved |
III | 7 | Ohad Shragai | "Pe gadol" | | | | | | 69% | Saved |
8 | Ella-Lee Lahav | "Wild Enough" | | | | | | 83% | Advanced |
9 | Gaya Shaki | "idontwannabeyouanymore" | | | | | | 85% | Advanced |
Semi-final 1
Semi-final 1 – First Round – 1 February 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Ella-Lee Lahav | "Only Girl (In the World)" | | | | | | 91% | Second Round |
2 | Ohad Shragai | "The Logical Song" | | | | | | 60% | Eliminated |
II | 3 | Lali Kolishkin | "Mirrors" | | | | | | 80% | Second Round |
4 | Eden Alene | "Hayi shketa" | | | | | | 64% | Saved |
Semi-final 1 – Second Round Draw | Artist | Song | Jury | Audience | Total | Result |
A. Amdursky | B. El Tavori | Static | S. Maimon | K. Peles | I. Levi | Total |
5 | Lali Kolishkin | "Writing's on the Wall" | 12 | 8 | 8 | 10 | 8 | 8 | 54 | 18 | 72 | Eliminated |
6 | Ella-Lee Lahav | "Royals" | 10 | 12 | 10 | 8 | 12 | 12 | 64 | 20 | 84 | Finalist |
7 | Eden Alene | "Listen" | 8 | 10 | 12 | 12 | 10 | 10 | 62 | 22 | 84 | Finalist |
Semi-final 2
Semi-final 2 – First Round – 2 February 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Raviv Kaner | "Hallelujah" | | | | | | 80% | Second Round |
2 | Gaya Shaki | "Wrecking Ball" | | | | | | 69% | Saved |
II | 3 | Orr Amrami-Brockman | "Lech im ha'emet shelcha" | | | | | | 83% | Second round |
4 | Moran Aharoni | "Who You Are" | — | | | | | 66% | Eliminated |
Semi-final 2 – Second Round Draw | Artist | Song | Jury | Audience | Total | Result |
A. Amdursky | B. El Tavori | Static | S. Maimon | K. Peles | I. Levi | Total |
5 | Raviv Kaner | "Gibor shel ima" | 8 | 8 | 10 | 10 | 12 | 8 | 56 | 20 | 76 | Eliminated |
6 | Gaya Shaki | "Love on the Brain" | 12 | 12 | 8 | 8 | 8 | 12 | 60 | 18 | 78 | Finalist |
7 | Orr Amrami-Brockman | "Zachiti le'ehov" | 10 | 10 | 12 | 12 | 10 | 10 | 64 | 22 | 86 | Finalist |
Final
The final took place on 4 February 2020 and consisted of two rounds.
In the first round the four finalists were paired in two duels. From each duel the contestant with the higher score advanced to the second round. At the end of the first round, one of the remaining two contestants was saved by the viewers and the other contestant was eliminated.
The remaining three contestants were paired in a third duel in the second round. At the end of the duel, each judge allocated twelve points to their favourite, ten points to their runner-up and eight points to their least favourite. In addition to the votes of the judges, 300 points in proportion to the votes of the audience were also allocated to the three contestants. In the end, the contestant with the highest number of points won the competition.
Additionally, four thematical jury groups were asked to vote by the same method. The members of the four jury groups were:
Final – First Round – 4 February 2020 Duel | Draw | Artist | Song | Judges' Vote | Score | Result |
A. Amdursky | Static & B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi |
I | 1 | Eden Alene | "Where Have You Been" | | | | | | 66% | Saved |
2 | Orr Amrami-Brockman | "Aba" | | | | | | 73% | Second round |
II | 3 | Ella-Lee Lahav | "Into You" | | | | | | 75% | Second round |
4 | Gaya Shaki | "My Immortal" | | | | | | 61% | Eliminated |
Save by the viewers Artist | Score | Result |
Eden Alene | 62% | Saved |
Gaya Shaki | 38% | Eliminated |
Final – Second Round Draw | Artist | Song | Jury | Viewers | Total | Place |
1 | Orr Amrami-Brockman | "Haim lhiot bah mehhoav" | 98 | 60 | 158 | 3 |
2 | Ella-Lee Lahav | "Roar" | 92 | 90 | 182 | 2 |
3 | Eden Alene | "Halo" | 110 | 150 | 260 | 1 |
Detailed Jury Votes Artist | HaKokhav HaBa Judges | Jury Groups | Total |
A. Amdursky | Static | B. El Tavori | S. Maimon | K. Peles | I. Levi | Group 1 | Group 2 | Group 3 | Group 4 |
Orr Amrami-Brockman | 8 | 8 | 8 | 10 | 12 | 10 | 10 | 10 | 10 | 12 | 98 |
Ella-Lee Lahav | 12 | 10 | 10 | 8 | 8 | 8 | 8 | 12 | 8 | 8 | 92 |
Eden Alene | 10 | 12 | 12 | 12 | 10 | 12 | 12 | 8 | 12 | 10 | 110 |
HaShir HaBa L'Eurovizion
The song that Alene performed at Eurovision was decided by a national final, HaShir HaBa L'Eurovizion ("The Next Song for Eurovision"), featuring a total of four songs. The four song titles and songwriting teams were announced on 27 February 2020.[4][5][6]
Final
The final was held on 3 March 2020 and hosted by Lucy Ayoub. All songs were performed by Eden Alene and the winning song was chosen by a combination of the votes from two in-studio jury groups (10%), a professional jury (50%) and televoting (40%).
HaShir HaBa L'Eurovizion – 3 March 2020 Draw | Song | Songwriter(s) | Jury (60%) | Televote (40%) | Total | Place |
Group 1 | Group 2 | Professional |
1 | "Savior in the Sound" | Oren Emanuel, Talia Londoner, Ori Avni | 8 | 6 | 68 | 12 | 94 | 4 |
2 | "Roots" | Nathan Goshen, Stav Beger | 10 | 10 | 116 | 69 | 205 | 2 |
3 | "Rakata" (רקטה) | Gal Jo Cohen, Eyal Yishay, Zlil Kalifi, Eran Kashi | 6 | 12 | 68 | 53 | 139 | 3 |
4 | "Feker Libi" (ፍቅር ልቤ) | Doron Medalie, Idan Raichel | 12 | 8 | 108 | 154 | 282 | 1 |
At Eurovision
According to Eurovision rules, all nations with the exceptions of the host country and the "Big Five" (France, Germany, Italy, Spain and the United Kingdom) are required to qualify from one of two semi-finals in order to compete for the final; the top ten countries from each semi-final progress to the final. The European Broadcasting Union (EBU) split up the competing countries into six different pots based on voting patterns from previous contests, with countries with favourable voting histories put into the same pot. On 28 January 2020, a special allocation draw was held which placed each country into one of the two semi-finals, as well as which half of the show they would perform in. Israel was placed into the first semi-final, to be held on 12 May 2020, and was scheduled to perform in the second half of the show.[7] However, due to the COVID-19 pandemic, the contest was cancelled.
Notes and references
Notes
- ^ Maimon did not vote due to her personal connection with the competitor.
- ^ Maimon did not vote due to her personal connection with one of the members of the band.
- ^ a b In this audition Peles and Tavori switched places. Therefore, Peles voted alongside Static and Tavori voted on his own.
- ^ Levi did not vote due to his personal connection with the competitor.
- ^ In the audition, Linoy Akala participated alone. Gil Shapira joined her only from the shortlisting round.
- ^ a b c d e f g h i j k l Levi was not present during the performance, therefore Static and El Tavori voted separately.
- ^ a b c d Levi was not present during the heat; his position was filled by guest judge Miri Mesika.
References
- ^ "Israel Country Profile". EBU. Retrieved 17 February 2015.
- ^ "Israel: Next Star for Eurovision 2020 kicks off with Orr Amrami-Brockman and Ella-Lee Lahav slaying scoreboard". Wiwibloggs. 21 November 2018. Retrieved 21 November 2018.
- ^ איציק שמלי מסיים את דרכו ב"הכוכב הבא לאירוויזיון", mako
- ^ Jiandani, Sanjay (Sergio) (27 February 2020). "Israel: Eden Arlene unveils her potential Eurovision entries". Esctoday.
- ^ "גם דורון מדלי בפנים: נבחרו ארבעת השירים שמתוכם ייבחר שיר האירוויזיון - וואלה! תרבות". 13 February 2020.
- ^ "ב-3.3 בוחרים את השיר הישראלי לאירוויזיון ביישומון כאן".
- ^ Groot, Evert (28 January 2020). "Which country performs in which Eurovision 2020 Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Retrieved 28 January 2020.
|
Participation | |
---|
Artists | |
---|
Songs | - "A-Ba-Ni-Bi"
- "Ahava Hi Shir Lishnayim"
- "Amen"
- "At Va'Ani"
- "Ben Adam"
- "Derekh Hamelekh"
- "Ding Dong"
- "Diva"
- "Ein Davar"
- "Emor Shalom"
- "Ey Sham"
"Feker Libi" - "The Fire in Your Eyes"
- "Golden Boy"
- "Halayla"
- "Hallelujah"
- "Happy Birthday"
- "Hasheket Shenish'ar"
- "Hi"
- "Home"
- "Hora"
- "Hurricane"
- "I Feel Alive"
- "I.M"
- "Kan"
- "Leha'amin"
- "Light a Candle"
- "Made of Stars"
- "Milim"
- "Natati La Khayay"
- "Olé, Olé"
- "Push the Button"
- "Rak Bishvilo"
- "Same Heart"
- "Sameach"
- "Set Me Free"
"Shalom Olam" - "Shara Barkhovot"
- "Shir Habatlanim"
- "Shiru"
- "There Must Be Another Way"
- "Time"
- "Together We Are One"
- "Toy"
- "Unicorn"
- "Words for Love"
- "Yavo Yom"
- "Ze Rak Sport"
|
---|
- Note: Entries scored out signify where Israel did not compete
|
|
---|
Countries | |
---|
Artists | |
---|
Songs | |
---|
Replacement shows and events | |
---|