2012–2013  Polska 5 (1)
W sumie: 7 (1)
  1. Aktualne na: 18 maja 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 7 grudnia 2019.

Daniel Łukasik (ur. 28 kwietnia 1991 w Giżycku) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika. Reprezentant Polski w latach 2012–2013.

Kariera klubowa

Łukasik jest wychowankiem Olimpii Miłki, gdzie występował w juniorskiej drużynie w latach 2001–2005. Od 2005 do 2007 roku grał w młodej drużynie Warmii Olsztyn, skąd przeszedł do juniorskiego zespołu Legii Warszawa. W sezonie 2009/10 reprezentował Legię w Młodej Ekstraklasie, a później został włączony do pierwszej kadry „Wojskowych”. W kolejnych rozgrywkach nie zagrał jednak żadnego spotkania w dorosłej drużynie.

Swój debiut w Ekstraklasie zaliczył 24 września 2011 roku w Bełchatowie, w meczu GKS – Legia[1]. Później Łukasik na murawie pojawił się tylko raz – w wygranym 2:0 pojedynku z Ruchem Chorzów[2]. 15 grudnia 2011 roku zadebiutował w europejskich pucharach w wyjazdowym spotkaniu przeciwko Hapoelowi Tel Awiw w ramach Ligi Europy[3]. Na koniec sezonu święcił triumf w Pucharze Polski[4].

W sezonie 2012/13 regularnie zaczął występować w pierwszej „jedenastce” stołecznego zespołu. Legia nie awansowała tym razem do fazy grupowej Ligi Europejskiej, przegrywając w ostatniej fazie kwalifikacji z Rosenborgiem Trondheim[5]. Łukasik grywał w każdym z meczów eliminacyjnych.

17 czerwca 2014 podpisał kontrakt z Lechią Gdańsk. Suma transferu wyniosła ok. 800 tys. euro. 24 maja 2016 odszedł z Lechii Gdańsk[6]. 31 sierpnia 2016 został wypożyczony do niemieckiego Sandhausen. 30 czerwca 2017 wrócił z niemieckiego klubu do Lechii Gdańsk.

31 stycznia 2020 został wypożyczony do tureckiego klubu MKE Ankaragücü na pół roku[7]. 2 lutego 2020 zadebiutował w nowym zespole[8].

Kariera reprezentacyjna

Łukasik występował w kadrze U-21 za kadencji Stefana Majewskiego.

W 2012 roku selekcjoner seniorskiej reprezentacji Polski Waldemar Fornalik powołał Łukasika na grudniowe spotkanie kadry złożonej z ligowców przeciwko Macedonii[9]. Zawody zakończyły się zwycięstwem Polaków 4:1, a piłkarz rozegrał 45. minut[10]. Kolejny raz w kadrze zagrał w nieoficjalnym pojedynku z Rumunią, strzelając gola[11]. 6 lutego 2013 roku wystąpił w meczu z Irlandią[12]. Pod koniec marca Łukasik rozegrał 58. minut w spotkaniu eliminacji do MŚ 2014 przeciwko Ukrainie[13], natomiast w czerwcu pojawił się na boisku w towarzyskim meczu z Liechtensteinem[14].

1. 14.12.2012 Antalya, Turcja  Macedonia Północna 1:4 Mecz towarzyski
2. 02.02.2013 Malaga, Hiszpania  Rumunia Gol 4:1 Mecz towarzyski, (nieuznawany przez FIFA)

Uwagi

1. Uwzględniono: Superpuchar Polski – 2 (0).
  2. Uwzględniono: Kwalifikacje do Ligi Europy – 6 (0), Liga Europy – 3 (0).

Przypisy

1. Ligowy debiut Daniela Łukasika. legia.com. [dostęp 2011-09-24]. (pol.).
  2. Wielka Sobota Legii. 90minut.pl. [dostęp 2012-04-07]. (pol.).
  3. Debiut Daniela Łukasika w Lidze Europy. legia.com. [dostęp 2011-12-15]. (pol.).
  4. Legia obroniła trofeum. 90minut.pl. [dostęp 2012-04-24]. (pol.).
  5. Legia odpadła z Ligi Europy. 90minut.pl. [dostęp 2012-08-30]. (pol.).
  7. Wirtualna PolskaW.P. Media Wirtualna PolskaW.P., Transfery. Oficjalnie: Daniel Łukasik i Konrad Michalak w MKE Ankaragucu – WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 31 stycznia 2020 [dostęp 2020-02-02]  (pol.).
  8. Debiuty Daniela Łukasika i Konrada Michalaka w Ankaragücü [online], www.90minut.pl [dostęp 2020-02-02] .
  9. Kadra Polski na mecz z Macedonią. 90minut.pl. [dostęp 2012-12-04]. (pol.).
  10. Dublerzy rozbili Macedonię. 90minut.pl. [dostęp 2012-12-14]. (pol.).
  11. Seria z fuzji w Andaluzji. 90minut.pl. [dostęp 2013-02-02]. (pol.).
  12. Ostudzony entuzjazm. 90minut.pl. [dostęp 2013-02-06]. (pol.).
  13. Ukraina zdobywa Stadion Narodowy. 90minut.pl. [dostęp 2013-03-22]. (pol.).
  14. Skromna wygrana na pożegnanie Dudka. 90minut.pl. [dostęp 2013-06-04]. (pol.).