NM i friidrett 1949
Norgesmesterskapet i friidrett 1949 bestod av flere arrangementer som i 1949 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet for menn ble arrangert på Bislett stadion i Oslo 21.–22. august. Arrangører var Akershus Friidrettskrets og Oslo Friidrettskrets.[1]
Hovedmesterskapet for kvinner ble arrangert på Skansemyren idrettsplass i Bergen 21.–22. august. Arrangør var Norrøna.[2]
Kongepokalvinnere ble Martin Stokken og Kirsti Jordet.[3] Dette var første gang kongepokal for kvinner ble utdelt.
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapene:
- NM i hopp uten tilløp 1949 – Arendal 27. februar
- Stafetter – Bergen 18. september
- NM i mangekamp 1949 – Bodø 10. juli, Tønsberg 28. august og Bergen 17.–18. september
- 25 km landeveisløp – Jevnaker 18. september
- Terrengløp – Moss 15. mai (3 km) og Hamar 15. mai (8 km)
- Skogsløp – Oslo 9. oktober
Kvinner
60 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 7.9 |
02 | Jorun Askersrud | Oslo IL | 8.2 |
03 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 8.3 |
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 12.7 |
02 | Kirsti Jordet | Follogutane | 13.0 |
03 | Anne Lise Thoresen | Tyrving | 13.0 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 26.6 |
02 | Kirsti Jordet | Follogutane | 26.7 |
03 | Jorun Askersrud | Oslo IL | 26.7 |
80 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Solveig Toms | Oslo IL | 13.7 |
02 | Marit Modal | TIF Viking | 14.4 |
03 | Reidun Fjærvold | Tyrving | 15.1 |
4 x 100 meter stafett
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Aslaug Solheim | Dristug | 5.03 |
02 | Kirsti Jordet | Follogutane | 4.94 |
03 | Unni Sæther | Tyrving | 4.91 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Kirsti Jordet | Follogutane | 1.50 |
02 | Aslaug Solheim | Dristug | 1.43 |
03 | Unni Sæther | Tyrving | 1.43 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kirsti Jordet | Follogutane | 11.43 |
02 | Grethe Werner | Torshaug IF | 11.36 |
03 | Kirsten Johannesen | Norrøna | 9.95 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Grethe Werner | Torshaug IF | 35.10 |
02 | Aud Nordvik Jensen | Nornen | 30.58 |
03 | Åse Kjølseth | Oslo IL | 30.20 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Brita Bull | SK Rapp | 29.71 |
02 | Unni Sæther | Tyrving | 29.10 |
03 | Grethe Werner | Torshaug IF | 27.80 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Peter Bloch | IF Ready | 10.7 |
02 | Haldor Hansen | Sandnes | 10.8 |
03 | Gunnar Larsen | Herd | 10.9 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Peter Bloch | IF Ready | 22.2 |
02 | Henry Johansen | Oslo-Ørn | 22.3 |
03 | Haldor Hansen | Sandnes | 22.6 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Henry Johansen | Oslo-Ørn | 49.5 |
02 | Einar Saxhaug | IK Tjalve | 50.6 |
03 | Roy Hansen | Gamlebyen/Forward | 50.9 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Olav Høiland | Haugesund IL | 1:54.2 |
02 | Magne Lunaas | SK Freidig | 1:54.5 |
03 | Sigurd Roll | IF Ready | 1:54.8 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnar Haglund | Degernes | 3:54.8 |
02 | Olav Høiland | Haugesund IL | 3:57.0 |
03 | Magne Lunaas | SK Freidig | 3:59.0 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 14:34.6 |
02 | Øistein Saksvik | Ranheim IL | 14:49.4 |
03 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 14:51.0 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 31:34.4 |
02 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 32:25.2 |
03 | Ragnar Haglund | Degernes | 33:27.4 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Rolf Ødegaard | IL Sverre | 1:27:59 |
02 | John Systad | TIF Viking | 1:28:03 |
03 | Viktor Olsen | Charlottenlund SK | 1:29:48 |
3 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ragnar Haglund | Degernes | 13:09 |
02 | Finn Systad | TIF Viking | 13:15 |
03 | Sigurd Slaatten | Moss | 13:16 |
8 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 31:13 |
02 | Einar Nymark | Nymark | 31:20 |
03 | Magne Magelie | Drøbak-Frogn | 31:26 |
Skogsløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jakob Kjersem | Tresfjord | 1:04:51 |
02 | Øistein Saksvik | BUL | 1:05:43 |
03 | Øivind Gundhus | IF Hellas | 1:06:23 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Leif Uggen | Stabæk | 15.5 |
02 | Egil Arneberg | SK Freidig | 15.9 |
03 | Helge Christensen | TIF Viking | 16.0 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Einar Saxhaug | IK Tjalve | 55.4 |
02 | Reidar Nilsen | Husøy & Foynland | 56.1 |
03 | Ole B. Opsahl | IL i BUL | 56.1 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Martin Stokken | Selsbakk IF | 9:19.0 |
02 | Alv Kveberg | IL i BUL | 9:36.2 |
03 | Øivind Gundhus | IF Hellas | 9:58.4 |
4 x 100 meter stafett
4 x 400 meter stafett
4 x 1500 meter stafett
Plass | Klubb | Tid |
---|---|---|
01 | IK Tjalve | 16:25.4 |
02 | TIF Viking | 16:35.8 |
03 | IF Ready | 16:39.0 |
1000 meter stafett
Plass | Klubb | Tid |
---|---|---|
01 | IK Tjalve | 2:00.5 |
02 | IL i BUL | 2:01.3 |
03 | Gamlebyen/Forward | 2:01.4 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Rune Nilsen | Tønsberg-Kam | 7.00 |
02 | Jens Smith | Oslo Politi | 6.83 |
03 | Håkon Haugum | Overhalla | 6.75 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Birger Leirud | Leirsund | 1.94 |
02 | Eivind Wigstøl | Kristiansand IF | 1.80 |
02 | Aage Røed | IL Sørfjell | 1.80 |
02 | Odd Langaas | Falken | 1.80 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Rune Nilsen | Tønsberg-Kam | 14.22 |
02 | Kaare Strøm | Grane | 14.12 |
03 | Samuel Haugum | Overhalla | 13.70 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Erling Kaas | IK Tjalve | 4.15 |
02 | Audun Bugjerde | IK Tjalve | 3.75 |
03 | Michael Salomonsen | Bækkelaget | 3.60 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Lars Ulgenes | Odda | 14.45 |
02 | Arthur Dybing | Haugesund IL | 14.36 |
03 | Bjarne Thoresen | Askim | 14.27 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Ivar Ramstad | Røra | 49.59 |
02 | Stein Johnson | IK Tjalve | 46.89 |
03 | Kristian Johansen | Jutul | 44.41 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Odd Mæhlum | Hamar IL | 62.40 |
02 | Gunnar Strøm | Jøa | 57.81 |
03 | Einar Røberg | Søre Trysil | 57.60 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Sverre Strandli | Brandval IL | 52.94 |
02 | Jack Lillo | Torshaug IF | 46.24 |
03 | Nordahl Nicolaysen | Fossekallen | 43.65 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.