NM i friidrett 1979
NM i friidrett 1979 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Friidrett | ||
Arrangør | Larvik Turn | ||
Vertsby | Larvik | ||
Vertsland | Norge | ||
Arena(er) | Lovisenlund stadion | ||
Dato | 10.–12. august |
Norgesmesterskapet i friidrett 1979 bestod av flere arrangementer som i 1979 kåret norgesmestere i friidrettsøvelsene.
Hovedmesterskapet ble arrangert på Lovisenlund stadion i Larvik 10.–12. august. Arrangør var Larvik Turn.[1][2]
Kongepokalvinnere var Knut Hjeltnes og Grete Waitz. Grete Waitz vant sin 7. kongepokal på rad.[3]
Følgende øvelser ble arrangert utenfor hovedmesterskapet:
- NM i hopp uten tilløp 1979 – Sokna 3. mars
- 25 km landeveisløp – Kviteseid 19. mai
- Maraton – Drammen 30. september
- Stafetter – Porsgrunn 8.–9. september
- Terrengløp – Oslo 21. april (kort løype) og Høvik 22. september (lang løype)
NM i mangekamp 1979 ble arrangert som en del av hovedmesterskapet i Larvik.
Kvinner
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 11.84 |
02 | Eva Paulsen Skardal | IL i BUL | 12.08 |
03 | Siri-Merete Kaldager-Øen | Krødsherad | 12.36 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 23.86 |
02 | Siri-Merete Kaldager-Øen | Krødsherad | 24.58 |
03 | Eva Paulsen Skardal | IL i BUL | 24.63 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Mona Evjen | IL i BUL | 53.98 |
02 | Mona Hansen | IL i BUL | 55.26 |
03 | Anne Hemstad | Fredrikstad IF | 55.29 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Gunvor Hilde | Elnesvågen | 2:04.8 |
02 | Randi Langøigjelten | FIK Ren-Eng | 2:05.7 |
03 | Kirsti Voldnes | IK Våg | 2:06.1 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 4:05.2 |
02 | Sissel Grottenberg | Sarpsborg IL | 4:22.7 |
03 | Marianne Østbye | Harestua | 4:23.7 |
3000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 8:37.3 |
02 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 9:15.2 |
03 | Mona Kleppe | Eidsvåg | 9:32.6 |
4 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Grete Waitz | SK Vidar | 12:41 |
02 | Randi Langøigjelten | FIK Ren-Eng | 13:36 |
03 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 13:40 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ingrid Christensen | SK Freidig | 35:05 |
02 | Torild Jensen | Stovnerkam. | 37:14 |
03 | Grete Ingeborg Nykkelmo | Selbu | 37:44 |
100 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Hilde Fredriksen | Grorud | 14.06 |
02 | Heidi Benserud | Fana IL | 14.13 |
03 | Grete Gundersen | Kragerø | 14.42 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Hemstad | Fredrikstad IF | 59.19 |
02 | Hilde Fredriksen | Grorud | 59.49 |
03 | Ina Garvik | Fana IL | 62.48 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mari Stenbro Eva Paulsen Skardal Mona Evjen Marit Eriksen | IL i BUL | 46.20 |
02 | Gunn Haugan Solveig Moen Inger Bækken Kulstad Gunn Eggen | Steinkjer IFK | 48.11 |
03 | Aase Soland Unni K. Thorsen Gunn Krogenes Eileraas Brit Kristin Aamot | Haugesund IL | 48.78 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Eva Paulsen Skardal Astrid Brun Marit Eriksen Mona Evjen | IL i BUL | 3:45.89 |
02 | Mari Warlo Ellen Holmen Hege Jørgensen Anne Mette Baklid | IF Eiker-Kvikk | 3:51.12 |
03 | Mary Ann Håland Kari Lise Ingebrigtsen Vera Kunnikoff Else Karin Systad | Eidsvåg IL | 3:53.39 |
3 x 800 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Bente Bruskeland Elin Bruskeland Kirsti Voldnes | IK Våg | 6:33.86 |
02 | Else Karin Systad Mona Kleppe Mary Ann Håland | Eidsvåg IL | 6:37.65 |
03 | Siri Berg Marit Risan Karin Bonde | Ranheim IL | 6:42.18 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anne Mari Stenbro Eva Paulsen Skardal Marit Eriksen Mona Evjen | IL i BUL | 2:09.4 |
02 | Elin Myhrvold Ina Garvik Torill Bjørgan Siri Bjelland | Fana IL | 2:13.5 |
03 | Nina Sætrang Bodil Alund Mette Karin Ninive Sissel Vien | Raufoss IL | 2:15.4 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Astrid Tveit | Lillehammer IF | 1.85 |
02 | Tone Harby | Hamar IL | 1.79 |
03 | Grete Bjørdalsbakke | Ørsta | 1.76 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Mette Karin Ninive | Raufoss IL | 6.07 |
02 | Solveig Moen | Steinkjer FIK | 5.93 |
03 | Heidi Benserud | Fana IL | 5.73 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Hilde Bratvold | Hamar IL | 48.46 |
02 | Greta Sårheim | Breim | 47.36 |
03 | Desire Snellemann | Sandnes IL | 45.45 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Gunhild Hole | IK Tjalve | 47.12 |
02 | Ann-Kristin Straume | Yrjar | 46.88 |
03 | Jorunn Tangen | IL Sturla | 46.72 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Cecil Tidemand-Hansen | IL i BUL | 15.32 |
02 | Inger Holter | IL i BUL | 13.81 |
03 | Stine Lerdahl | Minerva | 13.67 |
Menn
100 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Marius Stokke | IF Ready | 10.79 |
02 | Widar Bråthen | IK Tjalve | 11.01 |
03 | Jens A. Johannessen | Lyngdal IL | 11.10 |
200 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Marius Stokke | IF Ready | 21.71 |
02 | Jens A. Johannessen | Lyngdal IL | 21.74 |
03 | Widar Bråthen | IK Tjalve | 21.95 |
400 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Stein Are Agledal | IK Tjalve | 47.94 |
02 | Jan Torgersen | IF Hellas | 48.71 |
03 | Harald Gjengedal | Fjellhug/Vereide | 49.04 |
800 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Per Erling Kristoffersen | Lørenskog | 1:53.1 |
02 | Sverre Dombu | IL i BUL | 1:53.3 |
03 | Petter Moe | Koll | 1:53.5 |
1500 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anfin Rosendahl | IL Gular | 3:44.9 |
02 | Torstein Brox | IF Hellas | 3:46.7 |
03 | Per Øystein Saksvik | Ranheim IL | 3:46.9 |
5000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 13:31.7 |
02 | Stig Roar Husby | IL i BUL | 13:53.5 |
03 | Peder Arne Sylte | IK Tjalve | 13:46.2 |
10000 meter
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Stig Roar Husby | IL i BUL | 28:35.4 |
02 | Øivind Dahl | IL i BUL | 28:42.4 |
03 | Knut Kvalheim | IK Tjalve | 28:48.6 |
25 km landeveisløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Ivar Egeberg | IL i BUL | 1:18:13 |
02 | Bent Natvig | Kamp-Vestheim | 1:18:23 |
03 | Jan Fjærestad | Fana IL | 1:19:25 |
Maraton
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Jan Fjærestad | Fana IL | 2:17:02 |
02 | Ivar Egeberg | IL i BUL | 2:17:03 |
03 | Bent Natvig | Kamp-Vestheim | 2:19:06 |
10 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Øyvind Dahl | IL i BUL | 30:14 |
02 | Jan Fjærestad | Fana IL | 30:32 |
03 | Peder Arne Sylte | IK Tjalve | 30:33 |
20 km terrengløp
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Stig Roar Husby | IL i BUL | 1:02:14 |
02 | Øyvind Dahl | IL i BUL | 1:02:18 |
03 | Asle Olsen | Sunndal | 1:03:24 |
110 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Olaf Johansen | IL i BUL | 14.49 |
02 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 14.51 |
03 | Trond Knaplund | Grorud | 15.07 |
400 meter hekk
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Harald Gjengedal | Fjellhug/Vereide | 52.15 |
02 | Petter Hesselberg | Byåsen IL | 52.78 |
03 | Jan Torgersen | IF Hellas | 52.92 |
3000 meter hinder
Plass | Utøver | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Anfin Rosendahl | IL Gular | 8:36.5 |
02 | Asle Olsen | Sunndal | 8:45.3 |
03 | Helge Knudsen | Skjalg IL | 8:47.4 |
4 x 100 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Geir Eken Roald Meland Widar Bråthen Stein Are Agledal | IK Tjalve | 42.19 |
02 | Holger Jensen Hermann Døskeland John Matias Garlid Tore Sandland | TIF Viking | 42.87 |
03 | Bjørn Olsen Sigve Næsheim Geir Hamre Jan Atle Larsen | IL Skjalg | 43.21 |
4 x 400 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roald Meland Knut Øverberg Geir Eken Stein Are Agledal | IK Tjalve | 3:18.32 |
02 | Jostein Amlien Lasse Evensen Knut Fure Eirik Lager | Ringerike FIK | 3:20.06 |
03 | IF Ready | 3:20.34 |
4 x 1500 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roar Krog Øyvind Dahl Sverre Dombu Stig Roar Husby | IL i BUL | 15:35.58 |
02 | Eirik Berge Claus Hagli Knut Kvalheim Peder Arne Sylte | IK Tjalve | 15:36.27 |
03 | Ole Bjørgum Geir Forsberg Thor Sandnes Ingar Engelund | Minerva | 15:42.94 |
1000 meter stafett
Plass | Utøvere | Klubb | Tid |
---|---|---|---|
01 | Roald Meland Widar Bråthen Geir Eken Stein Are Agledal | IK Tjalve | 1:55.1 |
02 | Bjørn Borge Terje Fjeldheim Børre Myrvold Jan Torgersen | IF Hellas | 1:57.9 |
03 | Leif Næss Knut Marius Stokke Peter Nørgaard Per Morten Hoff | IF Ready | 1:58.1 |
Høydehopp
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Finn Georg Kristoffersen | Torodd | 2.11 |
02 | Jan Albrigtsen | Stålkameratene | 2.08 |
03 | Jan T. Anthonisen | Aurskog-Høland | 2.08 |
Lengdehopp
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Finn Bendixen | Kamp-Vestheim | 7.61 |
02 | Kristen Fløgstad | Kristiansand IF | 7.35 |
03 | Thomas Torgalsen | Bækkelaget | 7.35 |
Stavsprang
Plass | Utøver | Klubb | Høyde |
---|---|---|---|
01 | Bertil Reppen | Kamp-Vestheim | 4.80 |
02 | Reidar Aarskog | IL i BUL | 4.60 |
03 | Svein Ruud | SK Vidar | 4.50 |
Tresteg
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Kristen Fløgstad | Kristiansand IF | 15.89 |
02 | Sigurd Langeland | Høyang | 15.75 |
03 | Rune Wiborg | Urædd | 14.90 |
Spydkast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Terje Thorslund | Nittedal IL | 85.74 |
02 | Reidar Lorentzen | IK Tjalve | 84.92 |
03 | Bjørn Grimnes | Kongsberg | 77.52 |
Diskos
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 64.44 |
02 | Svein Inge Valvik | Kamp-Vestheim | 59.76 |
03 | Øystein Bjørbæk | Bodø & Omegn | 54.76 |
Kulestøt
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Knut Hjeltnes | IL Gular | 18.88 |
02 | Bjørn Bang Andersen | IL i BUL | 18.29 |
03 | Kjell Ivar Wien | Kamp-Vestheim | 17.55 |
Sleggekast
Plass | Utøver | Klubb | Lengde |
---|---|---|---|
01 | Richard Olsen | Lyngdal IL | 67.54 |
02 | Anders Hoff | Trond | 63.08 |
03 | Stig Lien | Trond | 59.78 |
Referanser
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Menn Arkivert 24. oktober 2013 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Hovedmesterskapet Kvinner Arkivert 1. februar 2014 hos Wayback Machine.
- ^ friidrett.no: Kongepokalvinnere Arkivert 31. august 2011 hos Wayback Machine.
Kilder
- friidrett.no: Norske mesterskap
- Aage Møst (red.): Raskest, høyest, lengst i 100 år: norsk friidrett 1896-1996. Norges Friidrettsforbund, 1995. ISBN 8200225917.
- Gunnar Kroge (red.) Sportsboken 1979/80, s. 290-93. Dreyer Bok. ISBN 82-7096-076-4.
- friidrett.no: Årsstatistikk kvinner 1979
- friidrett.no: Årsstatistikk menn 1979